Már csak idén vehető igénybe az Otthonfelújítási Támogatás! Mit kell róla tudni napelemes rendszer telepítése esetén?

2021. január 1-je óta akár 3 millió forintot is felvehetnek az államtól otthonfelújítási támogatás formájában mindazok, akik saját tulajdonú ingatlanukban 25 év alatti gyermeket nevelnek, és felújítják a lakásukat. Mivel a napelemes rendszer esetében az áramszolgáltató felé történő engedélyeztetés több hónapot vesz igénybe, így mi mindenképpen azt javasoljuk, hogy a végső határidő előtt fél évvel indítsuk meg a folyamatot. Az engedélyeztetés folyamatáról itt írtunk korábban. A 100%-os lakossági pályázati kérelmek elbírálása valamikor tavasszal várható, így a több ezer igénybejelentés nagyjából egyszerre lesz megindítva az áramszolgáltató felé. A 100%-os vs. otthonfelújítási támogatásról itt írtunk, ahol összeszedtünk 10+1 szempontot, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt eldöntjük, hogy milyen forrásból szeretnénk megoldani a finanszírozást. Mivel egyébként is elhúzódhat akár a kivitelezés is (otthonfelújításban megvalósított tetőcsere, tetőfelújítás, hálózatfejlesztés, stb), az áramszolgáltató részéről szükséges idő pedig teljesen bizonytalan, semmiképp sem éri meg kockáztatni, hogy később vágunk bele a napelemes rendszer megvalósításába, ugyanis több millió forintot is bukhatunk ezáltal.

503 Solar Panel Family Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images - iStock

A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerinti, leggyakoribb hibákról itt írtunk korábban.

Igénylő

Az otthonteremtési támogatást szabályozó 518/2020-as kormányrendelet alapján az igényelheti a támogatást, aki

  • nagykorú, cselekvőképes személy,
  • legalább egy 25 év alatti gyermeket nevel saját háztartásában (a gyermek 25. életévének betöltése előtt a kérelmet be kell nyújtani a Magyar Államkincstárhoz, így be kell, hogy fejeződjön a felújítás, valamint a számlákat is ki kell egyenlíteni addigra; nem kizáró ok, ha a 25 év alatti gyermeknek van munkaviszonya, önálló jövedelme, csak a lakcímkártyán kell, hogy az érintett ingatlan lakóhelyként szerepeljen),
  • magyar állampolgár vagy a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja,
  • magyarországi tb-jogviszonnyal rendelkezik, és legalább 1 éves (akár külföldi) tb-jogviszonya van legfeljebb 30 napos megszakítással (a felsőoktatási jogviszonyt, a gyedet, a nyugdíjasok kiegészítő tevékenységét vagy a katások tb-jét is figyelembe véve),
  • nem rendelkezik köztartozással,
  • egyedülálló, házas, elvált vagy élettársi kapcsolatban élő egyaránt élhet.

Azonos lakóhellyel rendelkező házas- és élettársak csak együttes igénylőként igényelhetik a támogatást, a tb-jogviszonyra vonatkozó feltételt elég egyiküknek teljesíteni, a köztartozásra vonatkozót viszont mindkettejüknek kell. Közfoglalkoztatottak (vagyis a köznyelvben közmunkások) nem igényelhetik a támogatást.

Igénylés

A támogatás a felújítási munkákat követően utólag, csak egy alkalommal vehető igénybe úgy, hogy

  • 2022. december 31-éig nyújtható be a kérelem,
  • az utolsó felújítási számla kiegyenlítését követő 60 napon belül adható be,
  • teljes elutasítás esetén az előírt határidőkön belül ismételten is benyújtható az igénylés.

Az igénybe vevő személyére, gyermekére és az ingatlanra vonatkozó feltételeknek elég az igénylés időpontjában megfelelni (a számlák gyűjtésével nem szükséges megvárni a lakóhely bejelentésétől számított egy év elteltét, a magzat 12. hetes korát és a TB jogviszony meglétét, csak a benyújtáskor érvényes állapotot vizsgálják). A támogatás iránti kérelem a Magyar Állam Kincstár által rendszeresített formanyomtatványon a kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen, postai úton vagy személyesen, kormányablaknál nyújtható be. Együttes igénylés esetén az igénylők bármelyikének ügyfélkapujával beküldhető az igénylés. Az igénylés során a vállalkozói szerződés és az anyag-, illetve munkadíjról szóló számlák, valamint a számlaösszesítő mellett számos dokumentumot és nyilatkozatot mellékelni kell, a nyomtatványokat letölteni innen lehet, ahol szintén elérhető egy kalkulátor, amely kiszámolja, hogy a megadott anyagköltség és munkadíj mellett mekkora támogatást igényelhetünk vissza.

Támogatás

Az otthonfelújítási támogatás összege

  • maximum 3 millió forint,
  • a számlákkal igazolt felújítási költségek legfeljebb 50%-a (vagyis 6 milliós összegköltség esetében maximalizálható),
  • fele-fele arányban anyagköltségre, illetve munkadíjra vehető igénybe,

Nem a benyújtott számlák összegére, hanem a támogatásra vonatkozik az 50-50%-os szabály, vagyis mindkét költségtípusnak el kell érnie akkora összeget, hogy belőle a teljes megcélzott támogatási összeg 50%-a kijöjjön. Ez jellemzően azt jelenti, hogy a teljes számlaösszeg 25%-át mind az anyagköltségnek, mind a munkadíjnak el kell érnie ahhoz, hogy a teljes számlaösszeg felét támogatásként elnyerje az igénylő. Minderről kalkulátor is elérhető. Ez a kritérium nem vonatkozik az egyes részmunkákra, csak a teljes számlaösszegre, így például beadható olyan tevékenységről is számla, amelyhez nem tartozik munkadíj vagy vállalkozói szerződés. Tehát a minimum 25-75%-os bontásnak is a legvégén kell érvényesülni.

Ingatlan

Olyan ingatlanra igényelhető a támogatás, amely

  • az ingatlan-nyilvántartásban lakásként vagy lakóházként van nyilvántartva, illetve tanya vagy birtokközpont (nyaraló tehát nem lehet, a tulajdonjog megszerzésének dátuma az ingatlan-nyilvántartásban való bejegyzés napja),
  • az igénylő és/vagy kiskorú gyermeke legalább 50%-os tulajdonában van (lízingelt vagy a Nemzeti Eszközkezelő tulajdonában lévő ingatlanra tehát nem vehető fel),
  • legalább egy éve az igénylő és legalább egy gyermeke lakóhelyéül szolgál, vagyis állandó lakcímük van benne (a számlákat ettől függetlenül korábban is el lehet kezdeni gyűjteni).

Ez utóbbi feltétel alól kivétel az elmúlt egy évben tulajdonba került (pl. megvásárolt) vagy ingatlannyilvántartásba újonnan bejegyezett ingatlan. Az 1 éves időtartamra vonatkozó feltételt nem kell alkalmazni, ha a támogatással érintett lakás tulajdonjogának megszerzésére, a lakás ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy éven belül került sor. Ugyanakkor, ha a tulajdonváltás a Ptk. szerinti hozzátartozók között történt, akkor a már támogatással érintett lakásra a tulajdonváltással sem igényelhető újabb támogatás.

Az egyéves lakóhelyre vonatkozó feltételnek nem kell teljesülnie a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában a várandósság 12. hetét betöltött magzat, illetve az egy évnél nem régebben született gyermek esetében. Fontos ugyanakkor, hogy ez a kivétel csak a gyermekre vonatkozik, az igénylőknek ebben az esetben is meg kell felelniük az egyéves lakóhelyre vonatkozó feltételnek.

Csak tartózkodási hely címén lévő vagy kizárólag a nagykorú gyermek tulajdonában lévő lakásra nem vehető fel a támogatás, másvalaki haszonélvezeti jogának fennállása, bejegyezett jelzálogjog vagy zártkerti besorolás viszont nem kizáró tényező, sőt, a lakóházzal azonos helyrajzi számon szereplő gazdasági épület, tároló vagy pince felújítása is támogatható. A még fel nem épült otthonra nem vehető igénybe a támogatás, amíg az ingatlan-nyilvántartásba még nincs bejegyezve. Az eladott ingatlanra az új tulajdonos is ismét igényelheti az otthonfelújítási támogatást akkor, ha az új tulajdonos az előző igénylőnek nem a hozzátartozója.

Gyermek

Olyan gyermek után igényelhető a támogatás, aki

  • az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke,
  • 25 év alatti, vagy fogyatékossági támogatásra vagy vakok személyi járadékára jogosult,
  • az igénylővel közös lakóhellyel (vagyis állandó lakcímmel) rendelkezik a felújított ingatlanban.

A támogatás a még meg nem született, de 12. hetét már elért magzatra és felsőoktatásban tanuló vagy önálló munkaviszonyban álló gyermekre is igényelhető. Ha a szülők lakóhelye nem azonos, akkor a gyermeket nevelő fél igényelheti a támogatást, ha viszont mindketten nevelnek gyermeket, akkor a legfeljebb 3 milliós támogatás 50-50%-ára jogosultak. Az egyik fél lemondó nyilatkozattal azonban lemondhat a teljes összegről, a másik szülő javára.

Itt vannak a részletek: várhatóan erre lehet majd költeni az állami  ingyenpénzt

Számlák

A felújítási munkák igazolására vállalkozói szerződést, anyagköltségről és munkadíjról számlát, valamint számlaösszesítőt is be kell nyújtani:

  • a rendeletben meghatározott építési tevékenységek valamelyikére a kivitelezést végző vállalkozóval január 1-je után megkötött szerződéssel kell rendelkeznie az igénylőnek,
  • a felújítási munkákat 2021. január 1-je után kiállított és teljesített számlák másolatával kell igazolni, együttes igénylés esetén házastársak vagy élettársak nevére és címére kell szólniuk,
  • átutalással teljesített számlák esetén igazolni kell a számla kiegyenlítését a banki átutalást igazoló dokumentum vagy a fizetési számlakivonat (bankkivonat) másolatával, amelyen egyértelműen beazonosíthatók az egyes kiegyenlített számlák tételei.

5%-os áfatartalmú, illetve falusi CSOK kapcsán már elszámolt vagy elszámolni kívánt számlák nem fogadhatók el, lakás-takarékpénztári megtakarítás felhasználásához benyújtott és például katás vállalkozó számlái viszont igen. Fontos, hogy a szerződött vállalkozó nem lehet az igénylő(k) közeli hozzátartozója, és az igénylő(k)nek nem lehet tulajdoni részesedésük vagy tisztségük a vállalkozásban.

Az anyagköltség vagy munkadíj a számlán egy tételként összevontan nem szerepelhet. A vállalkozási szerződésben, vagy annak mellékletében mind az anyag, mind a munkadíj olyan részletezettségű legyen („szerződött konkrét felújítási munka”), mely a megvalósított felújítás pontos tartalmának megismerését, annak ellenőrizhetőségét lehetővé teszi. Anyagvásárlás esetén, amennyiben a számla szállítási költséget/fuvardíjat is tartalmaz, az anyagköltségként támogatható. Külön számlán szereplő, szállítási költségre/fuvardíjra nem vehető igénybe támogatás. A konténeres és egyéb hulladék elszállítása önállóan nem támogatható, csak abban az esetben, ha a kivitelezővel kötött megállapodásban a hulladék elszállítása is szerepel.

Elbírálás

A Magyar Államkincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően - a beérkezés sorrendjében - 30 napon belül bírálja el a kérelmet azzal, hogy

  • a kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor,
  • a hiánypótlásra meghatározott - legfeljebb 30 napos - időtartam az elbírálási határidőbe nem számít be,
  • a támogatás igénybevételének jogszerűségét a kincstár, legkésőbb a támogatás folyósítását követő 180. napig jogosult a lakás fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal bevonásával helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálni,

Ha az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, késedelmi kamattal kell visszafizetnie.

Hitel

Azok számára, akik nem rendelkeznek a felújítások elvégzéséhez szükséges saját forrással, otthonfelújítási hitel érhető el a 641/2020-as kormányrendelet szerint, amely

  • február 1-je óta több hitelintézetnél is igényelhető,
  • a futamidő végéig államilag kamattámogatott hitelforma fix, 3%-os kamattal,
  • maximális összege 6 millió forint,
  • maximális futamideje 10 év (e két paraméter mellett a kezdeti törlesztőrészlet mintegy havi 58 ezer forint),
  • jelzálogfedezetű hitel, a legtöbb esetben így közjegyzői és értékbecslői közreműködés szükséges hozzá, ám ezek költségét a bankok állják,
  • az igénybe vett otthonfelújítási támogatás összege a hitelben előtörlesztésre kerül, ekkor ennek megfelelően csökken a törlesztőrészlet.

Fontos, hogy az otthonfelújítási hitel felvétele esetén a folyósítást követő 1 éven belül be kell mutatni a hitelnyújtónak a kifizetett számlákat vagy azok másolatát, az igénybe vett otthonfelújítási támogatásnak pedig el kell érnie a felvett hitelösszeg 25%-át, és a támogatásról szóló okiratot 2022. december 31-étől számított 150. napig ki kell állítania a Magyar Államkincstárnak. Ellenkező esetben (visszamenőleg is) elvész a kamattámogatás.

Munkák

A felújítás több ütemben és több vállalkozóval is történhet, ezek számát a rendelet nem korlátozza. Az otthonfelújítási támogatás az alábbi, számlával igazolt tevékenységek után vehető igénybe:

a) víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső, illetve külső hálózatának kiépítése vagy cseréje,

b) fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,

c) fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,

d) az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,

e) a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök létesítése, cseréje vagy felújítása,

f) tető cseréje, felújítása, szigetelése,

g) égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,

h) klímaberendezés beépítése, cseréje,

i) napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje (napelemes rendszer esetén az anyagköltség és a kapcsolódó vállalkozói díj összesítve nem haladhatja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget - ha efelett van, akkor teljes egészében elutasítják),

j) belső tér felújítása, ideértve ja) a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, jb) a galériaépítést, jc) a belső lépcső kialakítását és cseréjét, jd) a szaniterek beépítését vagy cseréjét, je) a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, jf) a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását, jg) a lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét,

k) a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,

l) kerítés építése,

m) gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,

n) terasz, loggia, erkély, előtető építése,

o) térburkolat, illetve külső lépcső készítése, cseréje,

p) télikert kialakítása,

q) - amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül - a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,

r) alapozási szerkezet megerősítése, valamint

s) beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,

t) használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.

u) szabályozott szellőzési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje,

v) szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje

Lakótér bővülésével a felújítás nem járhat, így pl. tetőtér-beépítésre vagy emelet-ráépítésre nem igényelhető. Azokra a napelemes rendszerekre, amelyek esetén a villamosenergia-vásárlási szerződés 2021. július 1-je után kerül megkötésre, marad a szaldó elszámolás (az eredeti kiíráshoz képest), erről a változásról itt írtunk korábban.



További bejegyzések
Nem érdemes tovább várni, pályázat nélkül is megéri napelemet telepíttetni!

Marad a rezsicsökkentés, a Magyar Kormány szerint mintegy 100 ezer kkv részére, azonban ennek szigorú feltételei vannak. Blogbejegyzéseinkben ezeket szedtük össze, illetve, hogy mire számíthatnak azok a vállalkozások, akik kiesnek a kedvezményes villamosenergia- és földgázárra jogosultak köréből. Kitérünk arra is, hogy melyik két fontos dátumot kell feljegyezzük a közeljövőre vonatkozóan. 2022. augusztus 1-től megváltozik az […]

Tovább olvasom
Fűtés típusai - 5. rész

2. VÍZ-VÍZ HŐSZIVATTYÚ Néhány méterre a földfelszíntől a külső levegő szezonális hőmérsékletének ingadozásai már nem érvényesülnek, így a talaj hőmérséklete állandó 7-10°C környékén mozog. Az ezen mélységekben elhelyezkedő vízadó rétegekből nyert talajvíz ennek köszönhetően egész évben a legmagasabb hatásfokot biztosítja a hőszivattyú számára. A kedvező hőmérsékletszint továbbá lehetővé teszi az úgynevezett passzív hűtést, amikor a […]

Tovább olvasom
Fűtés típusai - 4. rész

4/5. Hőszivattyú A hőszivattyú jelenleg az egyik legkorszerűbb, akár megújuló energiaforrással működő, környezetbarát fűtési megoldás. Sőt, még a melegvíz-ellátást is tudjuk vele biztosítani! És ha a hőszivattyú kompresszorát a napelemünkből származó elektromos árammal működtetjük, hatékony, komfortos és környezetbarát házat kapunk. A hőszivattyú eladások duplázódnak a világban és hazánkban is, ami új helyzetet teremt mind az […]

Tovább olvasom

Amennyiben kérdésed merült fel, vagy árajánlatot szeretnél kérni, fordulj hozzánk bizalommal! 

ImpresszumAdatkezelési tájékoztató
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram